Alan Adı Tescil Kayıt ve Yönetim Hizmetleri

İnternete ilk adım olarak, işinize ya da sitenizde yayınlayacağınız konulara uygun bir Alan Adı seçimi ve kayıt-tescil yolu ile yapılır.

 
  • .com : $10.38 - 1 Yıl
  • .net : $11.39 - 1 Yıl
  • .org : $11.99 - 1 Yıl
  • .com.tr : $3.84 - 1 Yıl
  • .net.tr : $4.15 - 1 Yıl
Alan Adı (Domain) Tescili ve Yönetimi Ankara ‘dan tüm Dünyaya

Web siteleriniz için internet alan adı kaydının yapılması, takibi, yayınlanacak değişikliklerin yapılması

İnternete ilk adım olarak, işinize ya da sitenizde yayınlayacağınız konulara uygun bir Alan Adı seçimi ve kayıt-tescil yolu ile yapılır.

Alan Adı ile web sitenizin “www.sirketadi.com” veya “www.sirketadi.com.tr” gibi bir web adresi olur, e-mail adreslerinizide “ [email protected] ” şeklinde kendi web siteniz adı üzerinden yollayıp, alabilirsiniz.

Sonu “.tr” ile biten Domain Name’ler, ülkemizde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından verilmektedir ve istenilen alan adı uzantıları faaliyet alanlarına göre verilmektedir. (Özel sektör, kamu, üniversiteler, M.E.B. bağlı okullar, internet ve iletişim şirketleri, askeriye v.b.)

Alan adı Ticaret Sicil Gazetesi’nde belirtilen şirket ünvanıyla aynı olmalı

Alan adı şirketinizin sahip olduğu marka veya patent tescil belgesindeki ad ile aynı olmalı

.tr uzantısı olmayan alan adları ise www.ondolar.com gibi yetkili servisler tarafından kaydedilir.

Bu alan adları dileyen kişi tarafından belge aranmaksızın internet sitesi üzerinden kredi kartı ödemesi ile alınmaktadır. (Ör; .com, .net, .co, .org, .info, .XXX v.b. alan adları)

İzlenen yol, “ilk başvuran alır” şeklindedir.

Özellikle şirket ünvan ve markalarınıza ilişkin alan adı kayıtlarınızı geç kalmadan yaptırın.

Kullanmasanız bile kayıt ettirerek başkaları tarafından alınmasına engel olabilirsiniz.

Alan Adı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1Alan Adı Kayıt İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Kaydetmek istediğiniz alan adı, sizden önce başkası tarafından alınıp alınmadığını anlamak için, gideceğiniz sayfada alan adı sorgulama bölümünden, müsaitliğini kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz alan adı, kayıt edilmeye müsait ise sepete ekle butonuna tıklayıp satın almayı tamamlayabilirsiniz.
2Alan Adı Transferi Nedir?
Alan adı transferi iç transfer ve dış transfer olarak ikiye ayrılır. İç transfer, kayıtlı bir domainin aynı kayıt operatörü içinde farklı bir kullanıcıya transfer edilmesidir. Dış transfer ise alan adının mevcut kayıt operatöründen, farklı bir kayıt operatörüne transfer edilmesi işlemidir.
3Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?
Alan Adı transferi için ilk olarak mevcut kayıt operatörünüzden domain transfer kodu almanız gerekmetedir. Sitemiz üzerinden Transfer butonuna tıklayınız ve transfer kodunuzu girerek, alan adı transfer işlemini başlatabilirsiniz. Transferi tamamlandığında domain sürenizi 1 yıl daha uzatmış olursunuz.
4Alan Adı Transfer Kodunu Nereden Bulabilirim?
Alan adı transfer kodunuzu, kayıtlı firmanın domain yönetim paneli üzerinden bulabilirsiniz. Transfer kodunu temin edememeniz durumunda firmaya başvuruda bulunabilirsiniz. Kayıt operatörleri, ICANN kuralları gereği kullanıcılarına transfer kodunu iletmek zorundadır.
5Alan Adı Whois Bilgisi Nedir?
Kayıt edilen alan adının whois bilgilerinde, sahip olan kişinin bilgileri bulunmaktadır. Alan adı ne zaman satın alınmış, hangi tarihte hangi firma üzerinden kayıt edildiği görülmektedir. Satın almış kişinin adı soyadı eposta adresi görülebilmektedir. Bu bilgiler güvenlik için çok önemlidir. ICANN alan adı whois bilgileri güncel olmayan domainleri askıya alabilmektedir. Sorun yaşamamak için lütfen whois bilgilerinizi güncel tutunuz.
6Whois Bilgilerini Gizleyebilirmiyim?
Sitemiz üzerinden alan adı kayıt işlemi gerçekleştirdiğinizde, domain yönetim paneli üzerinden whois bilgilerinizi ücretsiz olarak gizleyebilirsiniz.